z dílny galeriekontakt

     Milan Oubrecht se narodil 19.11.1950 v Mladé Boleslavi. Dětství prožil v Mariánských Lázních. Po ukončení základní školy byl přijat na Houslařskou školu v Lubech u Chebu, městě s dlouholetou tradicí výroby strunných hudebních nástrojů. Po absolvování této školy v roce1969 pracoval ve firmě Cremona (dnes Strunal), kde získal mnoho cenných zkušeností při výrobě smyčců. Později vystudoval Pedagogickou školu v Karlových Varech a od roku 1977 do roku 1990 na Houslařské škole v Lubech učil. Po celou dobu vedle pedagogické činnosti vyráběl mistrovské smyčce. Vliv M.Oubrechta je patrný na práci téměř všech současných českých smyčcařů.

     Na počátku jeho umělecké dráhy mu pomohlo radou a zkušenostmi mnoho vynikajících lidí jako např. opravář hud. nástrojů České filharmonie mistr Bohumil Pechar, výborný německý smyčcař Herbert Leicht, violista ČF a prof. AMU J.Motlík, ale především vynikající český kontrabasista a koncertní mistr ČF František Pošta, který mu dlouho radil a prezentoval jeho smyčce doma i ve světě. V roce 1987 se M.Oubrecht stal členem Kruhu umělců houslařů při Asociaci koncertních umělců a vědců a od roku 1991 dělá jen mistrovské smyčce ve svém atelieru v Lubech, kde také bydlí. Spolu s ním vyrábí své smyčce i jeho syn Luboš.

     Se smyčci M.Oubrechta hrají vynikající čeští sólisté jako např. Jaroslav Svěcený,
Ivan Ženatý, Bohuslav Matoušek, Petr Messiereur, Pavel Hůla, Petr Maceček, Gabriela Demeterová (housle), Jan Pěruška, Jaroslav Motlík, Ladislav Kyselák (viola), Daniel Veis, Jiří Bárta, Evžen Rattay (violoncello), Jiří Hudec, Pavel Nejtek (kontrabas) a mnoho dalších, stejně jako špičková česká kvarteta jako např. Panochovo, Janáčkovo, Stamicovo, Martinů a další.

     Smyčce M.Oubrechta můžeme vidět ve všech předních českých a slovenských orchestrech včetně České a Slovenské filharmonie a mnoha státech celého světa např. v Stuttgartském rozhlasovém orchestru, kde m.j. s nimi hraje také dnes už světově uznávaný kontrabasista Božo Paradžik, v Brucknerově komorním orchestru Linec, Symfonickém orchestru San Francisko, Blue Danube Violins Portland a dalších. Se smyčcem M.Oubrechta koncertoval v r. 1997 ve Švýcarsku také Yehudi Menuhin. M.Oubrecht vystavoval své smyčce v Cremoně, Mittenwaldu, Frankfurtu n. M., Valencii a Praze.

     Je zařazen mezi nejvýznamější osobnosti v České republice na přelomu 20.století v knize "Kdo je kdo".

M. Oubrecht vyrábí smyčce dle vlastního modelu pro všechny smyčcové nástroje - osmihranné, kulaté,
s žabkou z ebenu, slonoviny nebo želvoviny ve stříbrné i zlaté garnituře. Na přání lze mít i gravírovanou žabku s originálním motivem. Respektuje individuální požadavky hudebníků na estetické a funkční vlastnosti smyčců. Opravuje a restauruje smyčce staré. Smyčce M.Oubrechta jsou ceněny pro elegantní vzhled a hráčské vlastnosti.

 

Milan Oubrecht
Průběžná 674
351 37  Luby u Chebu
Czech Republic

tel.fax.: +420 354 596 224
mobil: +420 602 976 344

e-mail:
Milan@Oubrecht.cz


galeriekontakt

     Luboš Oubrecht se narodil 22.10.1975 v Chebu. Absolvoval Houslařskou školu v Lubech, kterou ukončil v roce 1993, když se učil praktickou část studia - výrobu smyčce - u svého otce M.Oubrechta.

     Vyrábí výhradně smyčce fernambukové osmihranné nebo kulaté s garniturou ze stříbra nebo tzv. nového stříbra pro všechny soudobé smyčcové nástroje dle individuálních přání hudebníků. Kromě ebenu používá na žabky i želvovinu, rohovou kost nebo hadí dřevo.


     Využívá četných návštěv vynikajících umělců v rodinném atelieru ke konzultacím s nimi a jejich zkušenosti a poznatky se smyčci ho inspirují v další práci. Pro pečlivé provedení a výbornou ovladatelnost jsou smyčce L.Oubrechta oblíbené zejména u mladých talentovaných hudebníků. Hrají s nimi v ČR např. houslový virtuos Pavel Šporcl, Lucie Hůlová, Martin Sedlák, Luboš Dudek. Ve světě např. prof. Stephen B. Shipps z USA a mladí hudebníci v Německu, Rakousku, Španělsku, Finsku a Austrálii.

Luboš Oubrecht
Žižkova 3
351 01  Františkovy Lázně
Czech Republic

tel.: +420 354 595 856
mobil: +420 602 948 919

e-mail:
Lubos@Oubrecht.cz


www.housle.czwww.bluedanubeviolins.comwww.cely.czwww.mybox.cz/t.skala